Select Page

Je tomu přesně 1 rok, kdy jsme naposledy psali o technologii zvané Lighting Network. V poslední době se uskutečnila testovací verze Lighting Networkingu, které se zúčastnila potažmo celá komunita kryptoměn z více než 56 zemí světa.

Co znamená “Lighting Network”?

Lighting Network se snaží vyřešit problém škálovatelnosti Bitcoinu. „Lightning Network je síť stavěná na povrchu existujícího blockchainového protokolu. Podobně jako je tomu u Internetu, který je stavěn ve vrstvách, Lightning tvoří úplně novou vrstvu nabízející instantní, vysoko-objemové platby, které jsou denominované v blockchainové nativní měně. Naše implementace, LND (Lightning Network Daemon), byla primárně vyvíjena pro Bitcoin, ale také jsme integrovali podporu pro Litecoin.“

Představte si, že místo tří transakcí za sekundu by Bitcoin dokázal zpracovat desítky tisíc transakcí za sekundu. Pokud by tohle bylo možné, Bitcoin by se stal jak dlouhodobým uchovatelem hodnoty, tak i účinným prostředkem směny. To je přesně to, co Lightning Network nabízí jako řešení problému škálovatelnosti.

Ptáte se jak? Lightning Network používá vestavěnou blockchainovou Smart contract funkci k umožnění off-chainových transakcí napříč zajištěnou sítí účastníků. Díky tomu může celá síť fungovat decentralizovaně a nedochází k riziku nesplnění dohody protistrany. Smart contract byl zaveden pro zajištění návratnosti, a tudíž nemusíte věřit prostředníkovi, přes kterého daná transakce probíhá.

Testovací projekt byl úspěšný

Vše začalo jako prostý nápad od uživatele Hodlonaut (@hodlonaut), kde pomocí aplikace tipping.me zašle první osobě 100 tisíc satoshi* (*Satoshi je nejmenší jednotka kryptoměny Bitcoinů. Je pojmenovaná po Satoshi Nakamotovi, tvůrci Bitcoinu), tomu kdo jako první odpoví na jeho tweet na Twitteru. Osoba, která obdrží “pochodeň” dále vloží 100.000 satoshi a předá “pochodeň” dalšímu uživateli. To propuklo v celosvětový fénomen. Počáteční vklad vzrostl ze 100.000 satoshi na 2.300.000 milionů satoshi. Tuto událost podpořil i hlavní manažer Twitteru Jack Dorsey. Tato kampaň se stala velmi úspěšnou i z toho důvodu, že tuto technologii využili lidé ze zemí, které jsou pod velkými ekonomickými sankcemi (Venezuela, Írán, Rusko,…).

Lighting network je ale pořád ve fázi beta verze. Vyjádřil se k tomu i Bitcoin evangelista Andreas Antonopolous: “Pokud se chcete zapojit, tak vaše noda [lighting network] musí být dobře připojena s dostatečnou kapacitou. Hodně procesů ještě není zautomatizováno, a tak se to stává velkou zátěží pro ty, kteří to chtějí “vyzkoušet”. Taktéž, čím je objem transakcí větší, tím těžší je najít adekvátní router, síťové připojení, který toto zvládne.

Jednalo se o první celosvětový test, kde se celkem zúčastnilo 54 zemí tohoto “experimentu”. Na stránce Lighting Network Explorer, pak se můžeme podívat i na ostatní Lighting networky, které fungují nezávisle na sobě.

Jen si představte, že zasíláte $20 dolarů z Prahy do Íránů během pár sekund s minimálními transakčními poplatky (zhruba pár halířů). Díky této události se Bitcoin opět více přiblížil k masovému využití, jak zvládat více transakcí najednou a překonat tomu konkurenční společnosti jako je MasterCard, Visa nebo Paypal.