Select Page

Pokud se ptáte, jak správně rozprostřít portfolio na následující roky, tak tuto zprávu čtete správně. Na tuto otázku se ptá spoustu investorů, a dokonce byl na to proveden i výzkum z prestižní univerzity Yale.

Návratnosti v různých časových intervalech

Graf světové banky J.P. Morgan, která sumarizuje za posledních 20 let výkonnost různých finančních instrumentů, tak právě zlato je v návratnosti investice na nejvyšším místě. Zlato za posledních 20 let bylo více výkonnější než akcie, ropa, mix portfolii, dluhopisy anebo nemovitosti.

Ale sumarizace za posledních 20 let není zcela objektivní.

Návratnost za posledních 40 let u S&P 500 má výnos 11.67% ročně a celkově 8200% návratnost, přičemž zlato roční výnos 4.30% a návratnost 439%.

Při pohledu na zhodnocení za posledních 80 let, pak S&P 500 mělo roční zhodnocení 11.19%, celkem návratnost investice 488,388% a zlato roční výnos 4,62%, celková návratnost 3621%.

Takže při delším držení hlavních amerických akcií, tzn. indexu S&P 500* (*S&P 500, nebo jen S&P, je americký akciový index založený na tržní kapitalizaci 500 velkých společností, které mají akcie kótované na burzách NYSE, NASDAQ nebo Cboe BZX Exchange), můžeme mít několikanásobně zhodnocení a návratnost investice, a to daleko více než u zlata.

To jsou ale jen historické data.

Jak vyřešíme svá portfolia v dalších 10, 20 letech? 

  • Experti na akciové tituly uvádějí, že v příští dekádě můžeme uvažovat o -3% až +1% zhodnocení u akciových titulů.
  • U 10-ti letého dluhopisu při průměrných výnosech 2.5% až 3.25%.
  • A pokud chcete držet americký dollar, pak se bavíme o roční působení inflace na vaše peníze 2%. To znamená, že každý rok přijdete o 2% z držených peněz, které máte v bance.

Pokud se investoři rozhodnou investovat do tradičních aktiv, můžou tak očekávat nepříliš velké zhodnocení.

Zahrnutím Bitcoinu do svého portfolia docílíte lepším zhodnocením a zmenšením rizika (tak jak tomu bylo posledních 10 let, ikdyž akcie zažily největší býčí trh – největší růst –  ve své historii).

Dle výzkumu z univerzity Yale, by každý měl mít alespoň 6% až 10% svého portfolia uloženého v digitálním zlatu. To znamená v Bitcoinu. Dle Ekonoma Aleh Tsyvinskiho z Univerzity Yale by každý investor měl mít optimálně vyvážené portfolio, kam má patřit i Bitcoin. Dle výzkumu docházíme k závěru, že Bitcoin v dlouhodobém držení prokazuje daleko vyšší návratnosti investice a zhodnocení než jakékoli jiné finanční instrumenty.

Bitcoin: Sen pro dlouhodobé investory

Dnešním dnem Bitcoin překonal kapitalizaci $92 miliard. Pokud investoři investují do dlouhodobého horizontu, pak počítají s volatilitou během držení dané měny nebo různých jiných investičních aktiv.

Slýcháme mnoho názoru na Bitcoin. Daný investor si musí udělat malý průzkum co to je za technologii a jaké přidané hodnoty do světa přináší. Ať je plně seznámen s dlouholetou investicí a nehoní se za honbou mnohonásobných zisků.

Pak se stává Bitcoin sen pro dlouhodobé investory, kteří hledají velmi uspokojivé výnosové návratnosti během 3 až 5 let.