Select Page

Dnešním dnem vyšla zpráva, že Čína chce zakázat těžbu bitcoinů a dalších kryptoměn. V článku se dále píše, že „Národní rozvojová a reformní komise zveřejnila návrh revidovaného seznamu průmyslových aktivit, které plánuje zrušit, protože nesplňují příslušné zákony a předpisy, jsou nebezpečné, plýtvají zdroji nebo znečišťují životní prostředí. Je mezi nimi těžba kryptoměn, včetně bitcoinů.“

Jedná se o velkou změnu, která může nabýt platnost během května tohoto roku. Čína je země s největším trhem pro počítačové hardwary k těžení bitcoinu a dalších kryptoměn. Více, než polovina těžařských poolů je alokována v Asijskem-Pacifickém regionu.

Jak naznačil Michael Zhong, analytik v Pegingské vyzkumno-kryptoměnové společnosti TokenInsight: „Těžba Bitcoinu nebude v budoucna dominantní ze strany Číny, ale za to se stane více decentralizovaná“ .

Je to vůbec důležité?

Těžba kryptoměn funguje na základu PoW schématu. Celým názvem Proof of work je protokol, který zajišťuje chod blockchainové sítě u různých kryptoměn. Každý, kdo těžbu provozuje, tzn. těžař, potvrzuje matematickým výpočtem transakce mezi krypto měnami a danými peněženkami pomocí specializovaných grafických karet. Když se tzv. blok s transakcemi vytěží, daný těžař dostane odměnu ve formě dané kryptoměny za vyřešení matematického výpočtu a následné potvrzení transakce. Díky tomu se ale spotřebovává větší množství energie u strojů, které tyto úkony provádějí.

Budoucnost kryptoměn leží v jiném schématu. Bavíme se o PoS, tzv. Proof of Stake, ktery je soběstačný a energeticky nenáročný. Během vývoje Bitcoin blockchainu před 10 lety, vývojářské týmy ještě nevěděli o myšlence PoS, která se právě vytvořila během posledních  let.

Pokud opravdu dojde k zákazu těžbě kryptoměn v Číně, tak to neznamená konec Bitcoinu a těžby jako takové. Pouze to povede k zákazu potvrzování transakcí jednoho ze schématu, který funguje. Emin Gün Sirer, profesor Cornellské univerzity, komentuje událost následovně: „Tento krok povede k masivní decentralizaci a dosáhne mnohem větší výkonosti, než PoW protokoly“.

Vysvětlení schématu PoS

Proof of Stake (PoS) funguje na odlišeném principu, než Proof of Work. Proof of Stake vytváří bloky dle toho kdo má v jaké výši v dané kryptoměně podíl a taktéž jak dlouho ho drží. To znamená odměnu za vytěžení bloku dostane ta daná osoba, která drží kryptoměnu delší dobu, než druhá osoba, a ještě k tomu ve větším objemu.

Kdo drží danou kryptoměnu dlouhodobě, tak ji nechce různými způsoby poškodit a tato osoba se chce podílet na růstu ceny dané kryptoměny. Oproti Proof of Work dochází k rapidnímu poklesu spotřeby energie, a navíc k daleko větší decentralizaci systému jako takového.

Čína je známá tím, že blokuje působení i korporátních gigantů jako je Facebook nebo Google na svém území, ale do dnešního dne se vždy jednalo o centralizované ekonomické subjekty. Zákaz neboli vytváření boje proti decentralizovanému systému nejde vyhrát. Pokud Čína zakáže těžení Bitcoinu, tak Bitcoin to nezastaví a ani nijak neomezí. Naopak. Čínští podnikatelé, kterých se zákaz PoW miningu dotkne, tak zatlačí na čínskou jurisdikci, ať zmírní pravidla pro jejich budoucí ekonomický růst.

Nezapomínejme na to, že aktuální politika Číny je se stát technologickým světovým lídrem. Revoluci v decentralizovaném světě nemůžou zcela odříznout, protože by si tím strategicky a ekonomicky ublížili.