Select Page

Poslední týdny se mluvilo zejména o aktivitě divize „Exploring Blockchain“, kterou vede bývalý šéf Paypalu David Marcus. Tato divize patří pod korporaci Facebook a čítá přes 50 různých blockchainových inženýrů, kteří se podílí na tomto projektu.

Trh v Indii

Na začátku tohoto roku jsme se dozvěděli, že Facebook plánuje vytvořit kryptoměnu v aplikaci Whatsapp a chce ji spustit nejprve na trh v Indii. Dále jsme se dozvěděli po poslední studii z listů The New York Times, že nová kryptoměna bude pevně vázaná na dollar a dvě další měny. Znamená to tedy, aby volatilita dané kryptoměny byla co nejmenší a mohla být využívaná pro masové prostředí. 

Plány zakladatele Facebooku, Zuckerberga, jsou jasné. Vytvořit bankovní platformu, která by mohla propojit tři různé komunikační kanály v jeden. Bavíme se zde o aplikacích Instagram, WhatsApp a Messenger. Tyto aplikace sčítají dohromady více než 2,7 miliardy uživatelů. Hlavní úkol je vytvořit měnu, která se bude moci používat celosvětově, bez žádných transakčních omezování jako máme nyní v bankovním světě (nákladné transakční poplatky, délka plateb pro mezinárodní odesílání a centralizovanost institucí).

Facebook Connect

Po hlavním skandálu Cambridge Analytika, kdy Facebook prodal více než 50 miliónů soukromých dat svých uživatelů, zakladatel Facebooku Zuckerberg minulý týden při poskytnutí rozhovoru uvedl, že i aplikace Facebook Connect může přejít na blockchain. Facebook Connect představuje rozšíření komunikace se třetími stranami. Například když se nás zeptá platforma LinkedIn zda-li může použít naše osobní údaje z Facebooku nebo jiná nákupní platforma se nás ptá, jestli může použít pro registraci naše základní inicály při vytváření účtu.

Pokud by opravdu Facebook Connect implementoval na blockchain, pak by to znamenalo lepší decentralizaci pro uživatele. Představte si, že byste při zakládání účtu ve zdravotnictví vyplnili jen jméno, e-mail a narozeniny. Další strana by bez vašeho souhlasu údaje nijak nepoužila. Při zakládání účtu u herní společnosti naopak použijete jen vaše jméno, profilový obrázek a lokaci, …

Vývoj do budoucna

Facebook se již stal technologickým gigantem ve svém odvětví a ma nyní nakročeno do krypto trhu. Společnost byla založena, aby propojovala komunity napříč celým světem. Samotná kryptoměna od společnosti Facebook, nebo tzv. stablecoin, má být uskutečněn do dalšího kvartálu tohoto roku. Následná implementace produktu Facebook Connect je zatím neupřesněna.

Všechny aktuální kroky jsou od Facebooku velmi promyšlené a nic nenechává náhodou. Tato společnost se chce stát lídrem na trhu i v decentralizovaném světě.