Select Page

Diskuze s Generálem Kostelkou (bývalý ministr obrany ČR) na téma Česká republika, EU, USA a Rusko v Diplomatické Akademii v Praze.

31. 12. 1999 první prezident Ruské federace odchází z politického života. Za prezidenta Jelcina vznikla oligarchie a rozkrádání bohatství Ruské Federace. Od března roku 2000 se prezidentského postu ujímá současný Prezident Putin.

V Ruské federaci je 7 federálních okruhů a v každé je 1 svěřenec prezidenta. Je tam 9 krajů. Z historie vidíme, že Rusko nemá ochranu svých hranic a to díky vpádu Vikingů, Tatarů, Napoleona nebo Hitlera. Tyto státy, které jsou podél ruských hranic, jsou velmi klíčové a to: Krym a Ukrajina, Abcházie, Osetie a Gruzie, Kurily a Japonsko.Rusko vždy mělo přístup k volnému moři, proto právě Sevastopol je pro ně životně důležitý.

Rusko chce mít strategickou a ekonomickou podporu a zamezit rozprostírání EU a USA. V Obamově zahraniční politice, kde ministryně zahraničí byla Clintonová,která zavedla tzv. plán “RESET” s Ruskem. Ke zhoršení vztahů mezi Washingtonem a Moskvou rapidně přispěl Snowden, (prozradil informace o masivním sledování lidí ze strany USA a nyní má azyl v Rusku) a situace na Ukrajině či v Sýrii.

Otto von Bismarck: ,,odtrhněte Ukrajinu od Ruska, vyvolejte bratrskou válku a Rusko zničíte”

Na Ukrajině se vyrábí většinové CME – Coordinated market economy – technology jako rakety, motory, … Právě Ruská federace se snaží najít náhradu za Ukrajinu co se importu týče. V Rusku je úmrtnost větší než porodnost. Chybí tam jednota a hledají náhradu za jejich ideologii což by posílilo jednotnost. Můžeme vidět, že Rusové se opět stávají věřícími, podnikatelé – staví kostely, chrámy, … Je tam několik etnik a národností, mezi hlavní patří: kazašská národnost (Čečna, Severní Osetsko), Íránci, Židé nebo Mongolové.

Sankce jsou politické nástroje Evropské Unie a právě EU trpí více  než Rusko a můžeme si povšimnout, že tlak na sankce pochází z USA, ale Američané obchodují s Ruskem nadále. V roce 2015 kleslo HDP na 3,75% a nezaměstnanost nabývá na síle. Ruský rezervní fond v roce 2014 měl 5 bilionu rublů a v roce 2016 bude mít jen 1 bilion rublů. Rusové taky čelí odtoku kapitálu v roce 2015 60 miliard rublů a v roce 2016 pokles na 50 miliard rublů. Rostou ceny potravin jako cukr, luštěniny a v průmyslu pak elektronika, léky, … Pokud chceme dostatečně pochopit situaci musíme se podívat na světový podíl na zbrojení. USA má 36% – $596 miliard na zbrojení, Čína $250 miliard, 13% Saudská Arábie, Rusko 7% s $80 miliardy. Do roku  2020 Ruská Federace chce obnovit vojenskou doktrínu a to se přesně týká 17 000 vojenských automobilů, 400 kontinentních balistických raket, 2000 tanků a 600 letadel.

Prezidentské priority Putina jsou následovné: ekonomika, energetika, regiony a posilování vojsk na Ukrajině.  Prezident Putin se chce přiblížit ekonomice Západu. Celkem 63 regionů z celkových 83 jsou v Rusku velmi zadlužené a s tím roste riziko pro Ruskou federaci. Rusko již uzavřela 800 malých bank, ale daňová zátěž (35%) stále zůstává v regionech.

Průzkum ruského lidu 90% souhlasil s prací jejího současného prezidenta a to ještě před Sýrií. Vztah Západu a Rusů se zhoršuje. Díky tomu vzniká tlak ve společnosti, postupná radikalizace a to všeobecná nenávist vůči Rusům a naopak. Sami můžeme vidět vzrůst radikalizace společnosti v České republice, kdy většina institucí, které vykonávají zahraniční politiku, jsou zaujaté a to je velmi špatné. Můžeme také vypozorovat u předních českých think-tanků a českých vysokých škol, kteří jsou proti jakékoli spolupráci s Ruskem a to je velmi špatné pro budoucí vývoj České republiky a s naším zásadním ekonomickým partnerem Ruskem.

Ruské vládnoucí elity pociťují Západ jako zdroj rostoucí nestability ekonomické síly. Ruská Federace soucítí nejvíce s Evropskou Unií a chce s Unií spolupracovat jako partner a to více, než s USA. V roce 2013 skončily veškeré vazby mezi NATO a Ruskou federací.

Každý stát má své zájmy, avšak Česká republika je v Evropě středně velká země, ve světě pak malá země. Praha nemůže mít strategické zájmy tak jako mají Spojené státy americké, Ruská federace nebo Čínská lidová republika. Ruská federace dováží do České republiky 43% ropy, 39% zemního plynu, 4% železa a ocele a 3% své techniky. Význam Ruské federace pro Českou republiku je zejména strategické dodávání surovin, energetická bezpečnost a potencionálně rostoucí trh.