Select Page

V posledním týdnu, kdy Bitcoin zaznamenal nárust až o 27%. Investoři z Číny začali nakupovat digitální zlato a to právě přes Tether (stablecoin). Ten umožňuje nejjednodušší nákup kryptoměn.

Není to nic nového. Pokud se podíváme na report z minulého roku, čínští investoři při růstu kryptoměnových aktiv využívají právě Tether a jiné stablecoiny pro vstup a výstup z kryptoměn. I přes tamní státní zákaz a blokování veškerých stránek týkajících se kryptoměných burz nebo ICO projektu poptávka po kryptoměnách roste. Číňané využívají VPN sítě (Virtuální privátní síť je v informatice prostředek k propojení několika počítačů prostřednictvím nedůvěryhodné počítačové sítě (např. veřejný Internet), které jim umožní navštívit zakázané stránky, které chtějí a to zejména kryptoměnové burzy.

Pokud se podíváme na data, která zjistil twitterový účet zaměřený na kryptoměny a blockchainové projekty v Číně, zjistíme, že čínský trh zaznamenal rekordní nákup skrze OTC obchody. Skrze OTC obchody se dá zakoupit Bitcoin za čínský juan. (Over-The-Counter – Jde o mimoburzovní trhy a účastníci obchodů tak vyjednávají o podmínkách kontraktu přímo mezi sebou). Normálně se obchoduje 1 USD = 6.7 CNY, nic méně v posledních dnech premium vzrostlo na 7 CNY za 1 USDT.

Proč USDT premium vzrůstá?

Poté co Čína zakázala investice do ICO nebo kryptoměnových burz, nejjednodušším způsobem nákup kryptoměn v Číně je právě přes stable coiny jako USDT. Číňané prvně využijí OTC a následně daný investor provede nákup libovolné kryptoměny.

Čínský trh ani po státním zákazu investic do ICO (Initial Coin Offering – je typ financování používající kryptoměny. Proces je většinou prováděn crowdfundingem, ale soukromé ICO jsou stále častější) neklesá, ba naopak vzrůstá. Právě proto OTC platformy nabývají na popularitě.

Google, jako populární vyhledávač, zaznamenal rekordní zájem o vyhledávání slova “Bitcoin”. Taktéž Čínský Google zvaný “Baidu” zaznamenal zájem o vyhledávání slova Bitcoin. Právě zde se termín “Bitcoin” umístilo na prvním místě v žebříčku pro vyhledávání během minulého týdne.

Jak funguje stablecoin Tether?

Stablecoin jsou určené k minimalizaci volatility ceny stablecoinu vzhledem k určitému “stabilnímu” aktivu nebo koši aktiv. Pokud se podíváme na graf volatility Bitcoinu k Tetheru, vidíme, že Tether se stává stabilním přístavem v období, kdy kryptoměny zažívají volatilitu.

Tether (USDT) je špička mezi stable coiny. V kapitalizaci má více než $2.7 miliard. Je vázán na americký dolar (USD) a Tether coin. Význámné výhody využití právě Tetheru jsou mnoho párů s jinými kryptoměnami nebo mezi burzovními výměnami. Nicméně mnoho investorů Tether nevyužívá kvůli nízké transparentnosti společnosti a taktéž kvůli chybějícím auditním reportům, které by dokázaly výše rezervy od klientů.

Na grafu můžeme vidět cenu Bitcoinu (žlutá barva) s porovnáním s Tetherem (barva zelená). Zde vidíme, že Tether je stabilní vůči volatilitě.