Select Page

Roční objem Bitcoin transakcí překonal podruhé za dva roky službu Paypal. Jedná se o neuvěřitelných $1.3 bilionů dolarů. Ve stejný čas měl Paypal objem, “jen”, $578 miliard platebních transakcích.

Dle reportu analytické společnost Diar, krypto sektor v roce 2018 zaznamenal rekordní objem posílaných transakcí.

Nárůst v roce 2019

V roce 2018 Světová Banka uvedla, že platební transakce čeká daleko větší objem v následujícím roce. Zejména proto, že investiční instituce mají přenést část svého portfolia do krypto trhu.

Další jev, který tomu přispěje, je spuštění regulované burzy Bakkt. Za zmínku také stojí dlouho očekávané schválení Bitcoin ETF od Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států amerických.

Bitcoin se tak dostává na pozici přímo za Chilské Peso a současně docílil 6x více transakčních objemů, než Bulharský Lev. Nicméně vítězem je nadále společnost Visa, která má platební objem více než $10 bilionů dolarů.

Problém u Bitcoinu nastává v omezeném počtu transakcí za sekundu. Visa, Mastercard a další lídři v odvětví mají daleko větší TPS. Bitcoin má velikost bloku omezen na 1MB což znamená, že zvládne 7 tps, zatímco Visa nebo Paypal zvládají od 115 do 2000 transakcí za sekundu (tps – transactions per second).

Propojení Bakkt a Starbucks

Bakkt je vyjímečný proto, že je přímo založen od zakladatelů Newyorksé burzy a bude splňovat aktuální regulace. Nicméně na projektu Bakkt nyní spolupracují další dva technologičtí a retailoví giganti. Jedná se o Starbucks a Microsoft.

Starbucks odkoupila značnou část podílu ve společnosti Bakkt a právě proto se Bitcoin stane platební měnou pro nákup/prodej všech produktů ve Starbucks.

Dále Starbucks spolupracuje se společností Microsoft, která poskytne cloudový systém. Díky tomuto systému uživatelé v obchodech mohou jejich digitální aktiva (zejména Bticoin) konvertovat zpět na USD.

 

 

Bude velmi zajímavé, pokud se tento produkt spustí globálně pro více než 28 000 poboček samotné společnosti Starbucks.